Kurs języka migowego

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Kurs języka migowego

Kurs języka migowego

„Dzień dobry, mój, ja, ty, żółw, rower, dom” – tych i innych prostych słów na nowo nauczyły się dzieci z naszej szkoły. Z tym, że nie wypowiadały ich jak dawniej na głos, a pokazywały za pomocą znaków języka migowego.

Kurs „migania” został przeprowadzony osobno dla dzieci młodszych i klas IV-VI przez panie Olę i Zuzę. Na początku uczniowie zapoznawali się z kulturą głuchoniemych i starali się odgadnąć w jaki sposób osoby pozbawione słuchu radzą sobie w codziennych sytuacjach, na przykład gdy nie mogą usłyszeć dźwięku budzika. Następnie poznawały i powtarzały proste znaki z kategorii takich jak zwroty grzecznościowe, zwierzęta, środki transportu,  członkowie rodziny, z których składały proste zdania. Starsze klasy poznały też alfabet, by móc wymigać własne imię. Pod koniec zajęć prowadzące cierpliwie odpowiadały na pytania dzieci, pokazując kolejne znaki. Jedynie „czołg” pozostał tajemnicą. Ćwiczenia zamknęła zabawa w grę „Palce w pralce”:

"Palce w pralce" to gra, w której gracze klaszczą w rytm klasycznego utworu „We Will Rock You”. Jednocześnie pokazują gesty, które mają na swoich kartach i przekazują kolejkę dalej – wywołując innych graczy ich gestami. Wywołany gracz musi odpowiedzieć swoim gestem i przekazać kolejkę do kolejnej, wybranej osoby.

W nagrodę za znakomite zaangażowanie w zajęcia dzieci otrzymały jeden egzemplarz gry i mnóstwo cukierków. Dominik wychodząc ze szkoły pożegnał mnie znakiem „do widzenia”, a Łucja tuż po kursie uczyła migania siostrzyczkę. Jednak prawdziwą specjalistką od języka migowego w naszej szkole została Pola, która brała udział w obydwu spotkaniach.