W Osówce

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » W Osówce

W Osówce

W sobotę 1. grudnia uczniowie klas III-V uczestniczyli w wycieczce do Podziemnego Miasta Osówka w Głuszycy, gdzie mogli zobaczyć powstały podczas II wojnie światowej system szybów i tuneli.

Przed wejściem do tuneli uczniowie samodzielnie wykonywali odlewy gipsowe – ich praca była minimalistyczną wersją działań budowniczych podziemnych sal, które w podobny sposób były betonowane.

Po tym zadaniu nastąpiła główna część wycieczki – niemal dwugodzinne zwiedzanie podziemnego miasta. Uczniowie, prowadzeni przez przewodnika, poznali wiele szczegółów działań wojennych prowadzonych na tych terenach w czasie wojny, dowiedzieli się też, jak wiele spraw wciąż okrytych jest tajemnicą. Oglądali mapy najbliższych terenów, zdjęcia pojazdów bojowych i ilustracje przedstawiające żyjące w okolicy gatunki nietoperzy. Mieli też do wykonania szereg zadań, z których najbardziej przypadło im do gustu szukanie kluczy do drzwi wyjściowych.

Najbardziej ekstremalnym momentem była przeprawa łódką, a następnie podróż po wąskich, otoczonych zewsząd lodowatą wodą deskach. Niejedna osoba nie potrafiła ukryć strachu, większość jednak wykazała się odwagą większą, niż niektórzy dorośli!

Na zakończenie czekało nas ognisko z kiełbaskami oraz podziwianie gotowych, zastygłych już odlewów gipsowych, przedstawiających sowy i wózki, będące symbolami Osówki. Dzieci do domów wróciły zmęczone, jednak zadowolone z wyjazdu.