Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie

Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie

Jeszcze przed świętami wszystkie dzieci uczęszczające do Zespołu Edukacyjnego Włodowice, zarówno przedszkolaki jak i uczniowie szkoły, przyszli na zajęcia ubrani na niebiesko. Między innymi w ten sposób włączyliśmy się w obchody miesiąca wiedzy o autyzmie, solidaryzując się z licznymi uczniami naszej placówki, dzielnie zmagającymi się z tym zaburzeniem.

"Zaświeć się na niebiesko" to tylko najefektowniejsza część podjętych przez nas działań. Gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach poszerzających ich wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz uwrażliwiających ich na krzywdę i potrzeby Innego. W zajęciach wykorzystano fragmenty reportażu Panie Boże, bierz go, filmu Temple Grandin i sitcomu Teoria wielkiego podrywu.

Spotkanie dla klas I-III oparliśmy na scenariuszu zajęć opracowanym przez Fundację Synapsis Poznaj Marię, dziewczynkę która lubi mieć plan, pokazującym, że osoby z autyzmem nie są lepsze, lub gorsze od innych, po prostu w odmienny sposób postrzegają świat.

Gwarantuję, że po tych spotkaniach żaden z naszych uczniów nie nazwie już błędnie autyzmu chorobą, z czym problem ma wielu dorosłych, w tym dziennikarzy i publicystów. Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie na stałe wpisujemy do szkolnego kalendarza.