Śladami wielkich mistrzów

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Śladami wielkich mistrzów

Śladami wielkich mistrzów

W piątek, 13 stycznia 2017r. 9-osobowa grupa uczniów klasy I naszego gimnazjum wyjechała na wycieczkę edukacyjną "Śladami wielkich mistrzów".

Pierwszym celem była Panorama Racławicka we Wrocławiu. Nasi uczniowie z zapartym tchem oglądali monumentalne dzieło stworzone we Lwowie przez grupę malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Lektor przybliżył nam historię zdarzenia uwiecznionego na malunku - kluczowego momentu Bitwy pod Racławicami z 1794 roku.
Po zwiedzeniu Panoramy udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie wyeksponowano dzieła mistrzów polskiego malarstwa z XVII, XVIII i XIX wieku. W licznych salach znajdowały się arcydzieła: Jana Matejki, Teodora Axentowicza, Aleksandra Gierymskiego, Aleksandra Orłowskiego, Jacka Malczewskiego i wielu innych mistrzów.
Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, gdzie nasi gimnazjaliści poznali dawne tajniki rzemiosła kupieckiego. Mogliśmy zobaczyć wnętrze dawnej apteki, karczmy czy sklepu kolonialnego. Na kolejnych wystawach zachwyciły nas ogromne wagi, antały, korce, łokcie i inne przyrządy miernicze, świetnie zachowane z najdawniejszych czasów. Poznaliśmy także historię dawnych środków płatniczych - półgroszy praskich, marek, denarów, a także innych form rozliczeń - akcji, notgeldów, weksli i wielu innych pomysłów na usprawnienie obrotu finansowego.
Na koniec kustosz Muzeum zaprosiła nas na zwiedzenie Wieży Świdnickiej - nowo otwartej wieży widokowej na Ratuszu, skąd rozpościerał się wspaniały widok na całe miasto i okalające je pasma górskie.
Do Włodowic wracaliśmy przez Wałbrzych, gdzie znalazła się jeszcze chwila na posiłek.