Ferie 2016 - dzień czwarty

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Ferie 2016 - dzień czwarty

Ferie 2016 - dzień czwarty

Czechy od Jordanii dzieli wiele kilometrów i jeszcze więcej różnic kulturowych, ale korzystając z okazji właśnie o tych dwóch krajach rozmawialiśmy czwartego dnia ferii.

Rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej o kraju naszych najbliższych sąsiadów podsumowanej przez gry ruchowe. Obejrzeliśmy czeskie bajki, które większość rodziców zna doskonale z wieczorynek: Krecika, Sąsiadów, Rumcajsa, Żwirka i Muchomorka a także Makową Panienkę. W grupach dzieci wykonały portrety bajkowych bohaterów i wypisały ich cechy  charakteru.

Do Jordanii przenieśliśmy się dzięki naszemu gościowi Musabowi, który opowiadał o kulturze i zabytkach swojego kraju. Wolontariusz opowiedział nam o swoim pięknym kraju. Widzieliśmy ruiny starożytnego miasta Petra,  pustynną dolinę Wadi Rum, która krajobrazem przypomina ten na Marsie oraz Morze Martwe, gdzie może pływać  nawet ten który nie potrafi tego robić. Poznaliśmy również tradycyjne potrawy jak Mansaf i próbowaliśmy zatańczyć tradycyjny jordański taniec, dabke. Pod koniec dnia, Musa'b napisał nasze imiona po arabsku i starał się nas nauczyć kilku słówek w jego języku, co okazało się być bardzo trudne, nie tylko dla dzieci.

Następnie do naszych południowych sąsiadów wróciliśmy szukając karteczek z zabawnymi zwrotami po czesku ukrytych w szkole, z których następnie stworzyliśmy słownik śmiesznych słów. Jako, że dodatkowo trafiliśmy na tłusty czwartek, na stole pojawiły się pączki i herbata.