Wyprawa do źródeł… wiedzy

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Wyprawa do źródeł… wiedzy

Wyprawa do źródeł… wiedzy

W piątek, 17 kwietnia 2015r. uczniowie klas I i II Gimnazjum we Włodowicach pod opieką nauczyciela chemii p. Witolda Telusa i nauczycielki języka polskiego p. Anny Furs-Zalewskiej wyjechali na wyprawę do parku zdrojowego w Polanicy Zdroju. Naszym celem było dotarcie do źródeł mineralnych „Wielka Pieniawa” i „Źródło Józefa” oraz zbadanie chemicznych i fizycznych zagadek jednego z najsłynniejszych kurortów Dolnego Śląska.

Trzeba przyznać, że nasi gimnazjaliści wykazali się bardzo dużą cierpliwością w rozwiązywaniu powierzonych zadań. Do trudniejszych wyzwań udało się nawet zaangażować pracowników obsługi Pijalni i chemika laboratorium kontroli jakości wody z pobliskiej rozlewni wód mineralnych „Staropolanka”. Szczególne podziękowanie za wspięcie się na wyżyny dyplomacji należą do uczniów klasy I gimnazjum, dzięki którym udało się rozwiązać największą zagadkę naszej ekspedycji, czyli wyjaśnić dlaczego butelkowana woda mineralna nie zawiera tych samych składników, co lecznicza woda w samej pijalni.

Na sam koniec  uczniowie byli świadkami dwóch eksperymentów chemicznych. Pierwszy wyjaśnił skąd wzięła się nazwa „Pieniawa”, a drugi rozwiał wątpliwości dotyczące tajemniczego składnika – soli żelaza, który znajduje się w wodzie zdrojowej.

Uczestnicy dziękują właścicielowi  firmy przewozowej „SmileBus”, panu Pawłowi Gorczycy za bezpieczny, wygodny i atrakcyjny cenowo kurs wycieczkowy.