EDUKATION 3

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » EDUKATION 3

EDUKATION 3

11 grudnia odbył się w naszej szkole trzeci już EDUKATION, pod hasłem ŚWIATŁO. Tym razem wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami i oczywiście nasi zaprzyjaźnieni seniorzy: panie: Maria Buczma, Joanna Bukowska, Bożena Izdebska, Wanda Kubicka, Zuzanna Rachuna oraz pan Mieczysław Rudnicki, którym serdecznie dziękujemy za ich obecność, pomoc i dzielenie się swoim doświadczeniem oraz wspomnieniami.

W sali gimnastycznej przy nastrojowej muzyce powstawały przepiękne i oryginalne lampiony oraz kukiełki , które w teatrze cieni miały tworzyć orszak św. Łucji. Próbowaliśmy także stworzyć z własnych rąk cieniowy zwierzyniec. W sali ciszy, wsłuchując się w rozważania inspirowane światłem, przy łagodnej muzyce w tle, mogliśmy się na chwilę zatrzymać i zrelaksować. Niektórym było tak dobrze, ze prawie zasypiali. Po tych muzycznych impresjach, był czas na coś dla ciała, a mianowicie - pierniczki witrażykowe. Każdy stworzył swój własny niepowtarzalny witrażyk. Poniżej podajemy przepis, absolutnie niezastrzeżony – naśladownictwo wskazane. Po czterech godzinach przyszedł czas na prezentację i podsumowanie. Utworzyliśmy krąg z naszych lampionów. Przepięknie wyglądały podświetlone. Każda grupa uczestniczyła w świetlistym orszaku Św. Łucji , a potem częstowaliśmy się naszymi pierniczkami. Chyba każdemu z nas udało się odkryć światełko dobra w sobie i w innych.

Pierniczki witrażykowe

Składniki:

• 1/4 szklanki miodu
  • 5 łyżek miękkiego masła
  • 1/2 szklanki cukru (może być cukier puder)
  • 1 jajko
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka sody
  • 3 łyżeczki przyprawy do piernika
  • opcjonalnie: 1 łyżeczka kakao (jeśli lubicie, gdy pierniczki mają ciemniejszy kolor)

Wszystkie składniki wymieszać i zagnieść ciasto. Rozwałkować, delikatnie podsypując mąką (podsypałam sporo, by się ciasto nie kleiło), na grubość około 3 mm, wycinać pierniczki.

Witrażyki: w pierniczku wyciąć otworek, pokruszyć (wałkiem, w woreczku) landrynki, napakować do otworków (z górką). Przy pomocy słomki lub wykałaczki można wyciąć otworek na wstążkę.

Układać na blaszce wyłożonej papierem i piec około 10 minut w temperaturze 180ºC. Uważać, by nie piec za długo, bo będą miały posmak goryczy. Po upieczeniu wystudzić i ozdobić.

Lukier: jedno białko roztrzepane mikserem z taką ilością cukru pudru (dość dużo), by tworzyło gęstą, nierozlewającą się masę. Lukier można zabarwić przy pomocy barwników spożywczych lub naturalnie: kolor czerwony - koncentrat barszczu, niebieski - jagody, pomarańczowy - sok z marchewki, itp.

By pierniczki ładnie się błyszczały i miały ciemną skórkę, można przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem.

Po upieczeniu są mięciutkie, później twardnieją, by znów zrobić się miękkie chłonąc wilgoć z powietrza. Przechowywać w szczelnym pojemniku (długo się przechowują).

Smacznego :)