Dzień Nauki w Gminie Nowa Ruda

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Dzień Nauki w Gminie Nowa Ruda

Dzień Nauki w Gminie Nowa Ruda

15 września 2014r. w budynku Muzeum Ziemi Swoiogórskiej, którym opiekuje się Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda miało miejsce niezwykłe spotkanie. Pracownicy Polskiej Akademii Nauk, w osobach: mgr Agnieszka Mehlich, dr Anna Jarząb, dr Ewa Brzozowska, mgr Tomasz Tomczyk, dr Marta Sochocka i dr Katarzyna Zwolińska spotkali się z uczennicami i uczniami Gimnazjum z Włodowic, Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy z Nowej Rudy i Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza z Nowej Rudy.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 zajęciami warsztatowymi pt. "Nie tylko ładny wygląd się liczy", w których uczestnicy pod kierunkiem mgr Angnieszki Mehlich poznali tajemnice barwników roślinnych oraz nauczyli się, na czym polega "czarowanie tęczy", czyli ekstrakcja i chromatografia.
Kolejne warsztaty, przeprowadzone pod kierunkiem dr Anny Jarząb, przybliżyły naszym uczestnikom na czym polega metoda "Western Blot", stosowana między innymi do wczesnego wykrywania rozmaitych antygenów (np. boreliozy).
Trzecie zajęcia praktyczne, pod kierunkiem dr Ewy Brzozowskiej nosiły tytuł "Hokus-pokus, czary-mary i DNA w probówce mamy". Nasi badacze nauczyli się jak wyizolować DNA z tkanki roślinnej. W roli podejrzanej wystąpiła cebula.
Druga część zajęć to cykl trzech wykładów popularno-naukowych. Mgr Tomasz Tomczyk wytłumaczył zebranym skąd właściwie wzięły się szczepionki i dlaczego szczepienia są koniecznością. Dr Marta Sochocka wyjaśniła na czym polega potęga układu odpornościowego człowieka i właściwie dlaczego nie zawsze warto zwalczać gorączkę w czasie choroby. Na koniec dr Katarzyna Zwolińska "postraszyła" nas groźnymi przybyszami z lasów i łąk - kleszczami, komarami i jeszcze innymi pasożytami. Wyjaśniła nam, na czym polega borelioza i jak prawidłowo pozbyć się niechcianego natręta.
Każdy wykład kończyła burza oklasków, więc można sądzić, że uczestnicy wyszli bogatsi o nową wiedzę i niezwykłe umiejętności.
W imieniu własnym i organizatorów spotkania dziękuję mgr Danucie Hajzler i mgr Halinie Niechwiadowicz, które pomagały nam "ogarniać" uczestników spotkania.
Myślę, że Dzień Nauki to dobry początek dalszej współpracy szkół z miasta i gminy Nowa Ruda z Polską Akademią Nauk.

Koordynator Dnia Nauki
mgr Witold Telus

Opracowanie: szkolnastrona.pl