Lekcja o niewidomych

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Lekcja o niewidomych

Lekcja o niewidomych

Czy można grać w berka nie widząc uciekających kolegów? A czytać książki, rozwiązywać zadania i bawić się w labirynty i inne szarady? Można, tylko nie jest to takie łatwe i wymaga sporego wysiłku i zaangażowania. Uczniowie klasy pierwszej na kilka minut mocno zacisnęli oczy i postarali się wczuć w sytuację osób niewidomych.

Najpierw dowiedzieli się czym jest alfabet Braille'a i w jaki sposób posługują się nim niewidomi. Zainteresowani przebiegali opuszkami palców po ledwie wyczuwalnych wypustkach gazety. Zaciskając oczy przemierzali palcami "Labirynty Marka", książeczkę za pomocą której niewidome dzieci trenują wrażliwość na dotyk. Na koniec zajęć dzieci podzieliły się w pary i otrzymały druciane ludziki. Jedna osoba zasłaniała oczy, a w tym czasie jej partner w prosty sposób modelował drucianego ludka, na przykład zakładając mu rękę za głowę, lub opierając ją na kolanie.Zadaniem osoby z zamkniętymi oczami było odwzorowanie postawy figurki, którą badała tylko za pomocą dotyku. 

 

Uczniowie przyznali, że zadania nie były łatwe a niewidomi muszą być dzielnymi i wytrwałymi osobami. Podobnych ćwiczeń pozostałe klasy mogą spróbować podczas zajęć świetlicowych. 

Opracowanie: szkolnastrona.pl