Kinowe Popołudnia

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Kinowe Popołudnia

Kinowe Popołudnia

Podczas listopadowego spotkania z cyklu Kinowych Popołudni obejrzeliśmy holenderski film „Ósmoklasiści nie płaczą” (2012) zaproponowany przez Zuzię Pendlowską.

Pierwotnie zaplanowano seans „4. Piętra” (2003), opowieści o losach chłopców leczących się na oddziale onkologicznym jednej z hiszpańskich klinik. Film polecony przez Zuzię porusza podobny temat, obrazując historię nastolatki Akkie, walczącej z postępującą białaczką.

Akkie to pewna siebie, zdecydowana dziewczyna, prawdziwa liderka zakochana w piłce nożnej. Tytułowych ósmoklasistów poznajemy gdy rozpoczynają przygotowania do turnieju piłkarskiego, w którym Akkie ma wystąpić w ataku razem z Joepem, chłopakiem wydawałoby się brutalnym i niemiłym. Relacja nastolatków zmienia się wraz z rozwojem choroby u Akkie. W walce z białaczką dziewczyna może liczyć nie tylko na wsparcie sympatycznych lekarzy i nauczycielki, ale przede wszystkim na swoich przyjaciół z klasy, którzy w każdy możliwy sposób starają się jej pomóc, co często prowadzi do zabawnych sytuacji.

„Ósmoklasiści nie płaczą” to film stworzony z myślą o młodszym widzu, w prosty sposób podejmuje i tłumaczy kwestie tak złożone jak choroba, cierpienie i śmierć. I choć dla dorosłych historia Akki może wydać się zbyt lukrowana, to dzieciom dostarcza wielu wzruszeń. Przede wszystkim jednak uczy odpowiedzialności za drugą osobę i koleżeństwa – jak to powiedzieli uczniowie – każdy by chciał mieć taką klasę jak w filmie. Cóż, trzeba się starać.

W ostatnią sobotę kolejnego miesiąca zapraszamy na film animowany „Kosmiczny mecz”.