Kinowe popołudnia

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Kinowe popołudnia

Kinowe popołudnia

Sensem filmu „Autyzm – Musical” otworzyliśmy nowy sezon szkolnych Kinowych Popołudni. Za wstęp do projekcji posłużył krótki filmik „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, w którym znany aktor Bartek Topa doskonale naśladuje najbardziej charakterystyczne zachowania osób autystycznych, które większości mogą wydawać się dziwne, a nawet nieakceptowalne.

Fascynacje i echolalia skłoniły uczniów do pytań dlaczego autysta zachowuje się w ten sposób, ale równocześniezostały przyjęte z dojrzałym zrozumieniem.

„Autyzm – Musical” to film dokumentalny, za który reżyserka Tricia Regan otrzymała prestiżowe nagrody Emmy. Opowiada o grupie, jakże różnych od siebie, dzieci autystycznych, które łączy udział w Cudownym Projekcie w ramach którego tworzą własny musical. Oprócz zwyczajów i prolemów dzieci, widzowie poznają także rozterki rodziców młodych autystów. Reżyserka w ten sposób opisuje swoje dzieło:

„Widzę, że osoby, które nie miały dotąd styczności z autyzmem wychodzą z filmu nie tylko ze zrozumieniem, czym jest autyzm, lecz także z ciekawością, akceptacją, a nawet chęcią poznania osoby autystycznej. To otwiera im serca i pozwala w nowy sposób spojrzeć na własne życie.”

Uczesntnicy Kinowych Popłudni znają dzieci z autyzmem ze szkolnego korytarza, podwórka, świetlicy. Rozmowa po seansie skoncentrowała się wokół tematu „w jaki sposób próbować zrozumieć autyzm, i jak możemy pomóc naszym kolegom?”. Po tygodniu widać, że nie były to tylko puste słowa uczniów, ale zamieniły się one w pozytywne działanie. Oby tak dalej!

Do zapamiętania po filmie:

- autyzm to nie choroba

- dzieci z autyzmem różnią się od innych uczniów, ale na pewno nie są od nich gorsze

- czego nam wszystkim najbardziej potrzeba? Wysłuchania, zrozumienia, przyjaźni.

30 października zapraszamy na film „Brzdąc” – klasykę komedii, klasykę kina niemego i mistrzowski popis umiejętności Chariego Chaplina.