Pożyteczne wakacje - dzień siódmy

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Pożyteczne wakacje - dzień siódmy

Pożyteczne wakacje - dzień siódmy

W siódmym dniu naszych pożytecznych wakacji odbyła się  wyprawa do Wrocławia. Wyruszyliśmy z niewielkim opóźnieniem, ale za to pewni, że bezpiecznie dotrzemy na miejsce, sprawnym busem. 

Z nieba lał się żar, więc na pierwszym przystanku ochłodziliśmy się lodami. Pierwszym punktem programu było muzeum etnograficzne, gdzie obejrzeliśmy wystawę z obrazów artystów romskich z grupy Bergitka Roma.

http://muzeumetnograficzne.pl/index.php?section=wystawy_czasowe&page=wystawy_czasowe

 

W muzeum niestety wszystkie eksponaty były za przeźroczystymi osłonami i nie wolno ich było dotykać. Szkoda, ale rozumiemy, że są bezcenne. W izbie z dawnych czasów zdziwiło nas krótkie łóżko. Pani przewodnik z muzeum wyjaśniła nam, że ludzie kiedyś byli mniejsi od nas i spali na półsiedząco z kilkoma poduszkami pod plecami – baaardzo niezdrowoUśmiech

W zbiorach muzeum znalazły się jeszcze: foremki do wypieków, narzędzia z warsztatu kowala, bednarza, który robił beczki, żarna, dzież, specjalne urządzenia do ozdabiania materiałów szpilkowymi stempelkami, bardzo bogato zdobione czepce- nakrycia zamężnych kobiet, narzędzia do pracy w polu z ogromnymi grabiami – na pół łąki i drewnianym plecakiem, przydrożna płaskorzeźba św. Floriana, święte obrazki w misternych koronkowych ramkach, ul w kształcie kapliczki, kołowrotek. Z podświetlanej mapy dowiedzieliśmy się skąd przybyli mieszkańcy obecnego Dolnego Śląska,

 

„Powiedz mi jak się ubierasz, jak się zachowujesz, jakiem masz zwyczaje, jakim bogom oddajesz cześć – a powiem Ci kim jesteś. Człowiek nie tylko tworzy kulturę i mieszka w niej, człowiek nosi ją w sobie, człowiek jest kulturą.”

Ryszard Kapuściński

 

W drodze z muzeum mijaliśmy pięknie odnowiony budynek Dworca Głównego. Na basenie wypluskaliśmy się do woli, a nawet Błażejek odważył się zjechać z dmuchanej zjeżdżalni. Po wodnych atrakcjach znów mogliśmy się ochłodzić przepysznymi lodami.

Opracowanie: szkolnastrona.pl