Energetyczne wyróżnienie

Jesteś tu: » Strona startowa » Sukcesy naszych uczniów » Energetyczne wyróżnienie

Energetyczne wyróżnienie

Gratulujemy Kornelii Estreicher z kl. VI, która zdobyła wyróżnienie w regionalnym etapie konkursu literackiego "Bezpieczniej z prądem" pod hasłem MOJA PRZYGODA W ŚWIECIE ENERGII PRZESZŁOŚCI.

Ucznnicę przygotowała p. Anna Grzybowska

Praca Kornelii

„List z wycieczki”

Drodzy Rodzice!

27.05.2218. Mimo, że minął dopiero pierwszy dzień wycieczki, mam wam tyle do opowiedzenia. Pomysł pań od przyrody i fizyki na wyjazd międzyplanetarny od początku był cudowny. Sama podróż statkiem kosmicznym to wielkie przeżycie. Nasz prom ma  2 lata i jest napędzany przy pomocy koncentratora promieniowania kosmicznego. To taka wielka niby-butla  na jego grzbiecie. Start odbywa się przy użyciu silników odrzutowych, a w kosmosie rozkładana jest antena, przy pomocy której jest wychwytywane promieniowanie kosmiczne.

29.05.2218.  Dotarliśmy wreszcie do planety Melkala. Znajduje się tu niewielkie (niespełna 30 milionowe)osiedle, skupiające wszystkie obecne na niej wszystkie formy życia. Uff! padam ze zmęczenia. Jutro zaczynamy nasze wyjazdowe lekcje. Mamy poznawać jak pozyskuje się energię  w innych miejscach Układu Słonecznego.

30.05.2218. Poznaliśmy pierwszych Melkalan. Już w hotelu zaskoczyło nas parę rzeczy. Za głównym budynkiem zauważyliśmy wielkie akwarium. Właściciel  wyjaśnił nam, że jest to źródło energii elektrycznej. Żyją w nim olbrzymie węgorze elektryczne, które w tutejszych warunkach wytwarzają o wiele więcej prądu niż na Ziemi, a przy okazji stanowią atrakcję kulinarną restauracji hotelowej.

Po powierzchni planety można poruszać się jolilotem. To pojazd napędzany siłą mięśni albo silnikiem  turbinowym, do którego gaz produkują grzyby. Na czymś w rodzaju stacji benzynowej kupuje się specjalną odżywkę dla nich, a one przetwarzają ją na gaz pędny.

Na ulicach nawet mimo późnej pory nigdy nie jest ciemno. To zasługa tutejszych naukowców. Od kiedy udało  im się wprowadzić do genomu trawy, geny owadów podobnych do robaczków świętojańskich, problem oświetlenia ulic zniknął. Teraz każdy może kupić sobie świecącą trawę. To bardzo ułatwia życie. Zwiedziliśmy dziś tutejsze Muzeum Techniki. Jest na co popatrzeć. Można podziwiać dzieła inżynierów, którym pomysły wprost z głów udało się wprowadzić w życie. Często myśl techniczna wiąże się ze znajomością biologii. Bo jeżeli chodzi na przykład o ogrzewanie  domów, to tu do pracy zaprzęgnięto owady. Zdziwiły nas obecne wszędzie przed domami kopce. To gniazda grumitów, bardzo pożytecznych (jak się okazuje) żyjątek. Ich jedna kolonia wytwarza w środku kopca temperaturę.

ok.40 stopni, co przy tutejszym łagodnym klimacie w zupełności wystarcza do ogrzania jednorodzinnego domu. Owady te są nieszkodliwe, gdyż można je wykorzystać do utylizacji odpadów organicznych.

01.06.2218 . Dziś mamy zwiedzać ratusz i salę narad tutejszego rządu. Te ważne budynki muszą mieć co najmniej dwa źródła zasilania. Zazwyczaj są to „agregat atomowy” czyli mini rektor jądrowy oraz zwykła sieć energetyczna. Zwykła dla nich, ale dla nas to zupełna nowość. W elektrowniach przetwarza się lokalny minerał-cyjanit. W ziemskiej atmosferze bezużyteczny-tutaj jest niezastąpiony jako źródło energii, a po wykorzystaniu w elektrowni jest eksportowany jako wypełniacz koprodukcji tworzyw sztucznych. Prąd płynie pod ziemią w nadprzewodzących przewodach bez strat, dlatego moc elektrowni jest tu bardzo mała.

02.06.2218.Powoli przygotowujemy się do powrotu na Ziemię. Poznaliśmy w jaki sposób pozyskuje się energię na innych planetach co było głównym celem wycieczki. Być może już niedługo podobne źródła energii powstaną na naszej Planecie. Może to ja będę  ich odkrywcą?