Szkolne Muzeum Geologiczne

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekty edukacyjne » Szkolne Muzeum Geologiczne

Szkolne Muzeum Geologiczne

Uczniowie klas I-III zrealizowali projekt matematyczno-przyrodniczy pt. „Skały, skamieniałości – ślady przeszłości”. Celem  projektu było zainteresowanie dzieci przyrodą nieożywioną oraz stworzenie Szkolnego Muzeum Geologicznego.

Mieliśmy ogromną przyjemność goszczenia na naszych zajęciach pana Michała Twardowskiego, rodzica jednego z naszych uczniów, który w fachowy sposób wyjaśnił nam jak powstają skały, jakie są rodzaje skał. Obejrzeliśmy filmy korzystając z Internetu, na których przedstawiono wybuchy w kamieniołomach w celu zdobycia kamieni. Pan Michał przygotował dla nas wiele gadżetów, które otrzymywaliśmy za aktywności na zakończenie spotkania.
Na naszych zajęciach rozmawialiśmy również o skarbach naszej Ziemi, takich jak: węgiel, sól, glina, bursztyn. Poznaliśmy sposób ich powstawania i zastosowanie.
Pod koniec projektu każdy z nas mógł sprawdzić swoja wiedzę podczas „Quizu geologicznego”. Wszystkie dzieci wykazały się dużą wiedzą geologiczną i zostały obdarowane dyplomami.
W naszym muzeum zgromadzone zostały skały z naszych terenów, głównie piaskowce, skamieliny, na których widać odbite trawy, paprocie oraz minerały otrzymane od poszukiwacza skał z Wałbrzycha. Są to kalcyty - bardzo rozpowszechniony minerał skałotwórczy.
Ciekawym momentem było przeprowadzenie eksperymentu  „Wybuchający wulkan”, który zaprezentowaliśmy podczas otwarcia Szkolnego Muzeum Geologicznego. Eksperyment ten bardzo podobał się naszym kolegom ze szkoły.