O czym szumią drzewa

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekty edukacyjne » O czym szumią drzewa

O czym szumią drzewa

Uczniowie klas I-III zakończyli realizację projektu matematyczno-przyrodniczego „O czym szumią drzewa”. Celem projektu było pogłębianie wiedzy o drzewach, umiejętności ich obserwowania, badania ich użyteczności.

Uczniowie uczyli się rozpoznawać gatunki drzew, zgłębili wiedzę na temat roli drzew w życiu ludzi i całej przyrody. Odwiedziliśmy Szkółkę Leśną w Bożkowie, a tam idąc ścieżką edukacyjną pod kierunkiem pana leśniczego wysłuchaliśmy wiele ciekawych informacji na temat drzew, sposobów ich pomiarów. Nie mogło obejść się bez ogniska i smacznych kiełbasek :-)

Tworzenie atlasu wybranego drzewa było najbardziej użyteczną formą pracy uczniów w projekcie. Dzieci mogły dogłębnie poznać rodzaje drzew iglastych i liściastych, kształty ich liści, korę, owoce, wyszukać zmiany w wyglądzie drzewa związane z porami roku. Ważny element edukacyjny stanowiła prezentacja wykonanych „Imienników drzew” przez grupy, w których uczniowie pracowali.

Bardzo ciekawa i pouczająca była inscenizacja zmian zachodzących w przyrodzie w czasie czterech pór roku. Uczniowie świetnie spisali się w swoich rolach (drzew, słoneczka, Boga); niezwykle ważną rolę odegrał też narrator. Wykonane w projekcie kostiumy, scenografia dodały prezentacji uroku i stanowiły ciekawą dekorację. Wszystko to mogły oglądać zaproszone na przedstawienie przedszkolaki z naszego przedszkola.

Na zakończenie projektu zasadziliśmy tuję, którą otrzymaliśmy od Nadleśnictwa w Jugowie. Dzieci obiecały, że będą o nią dbały i obserwowały jej wzrost z każdym rokiem.