Skarby ziołowej apteki

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekty edukacyjne » Skarby ziołowej apteki

Skarby ziołowej apteki

Zakończyliśmy projekt „Skarby ziołowej apteki” w klasach IV-VI. Przez kilka tygodni uczyliśmy się rozpoznawać rośliny rosnące wokół szkoły. Okazało się, że wiele z nich, deptanych przez nas, ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. 

Dowiedzieliśmy się też, że materiał zielarski można zbierać z terenów czystych ekologicznie, a nasza szkoła leży przy drodze wojewódzkiej i mimo, że ziół rośnie przy niej sporo, to niestety mogłyby nam zaszkodzić, zamiast  leczyć. Dlatego wybraliśmy się na łąki koło działek, gdzie ziół było niestety niewiele. Z pomocą przyszły nam zaprzyjaźnione seniorki. Pomogły zebrać nam czyste kwiatostany mniszka lekarskiego, a  Pani Bożenka przygotowała z nich przepyszny miód. Teraz już przeziębienia nam nie grożą. Rośliny przyprawowe wysialiśmy do małych doniczek. Okazało się, że wcale nie jest tak łatwo je wyhodować. Następnym razem spróbujemy wysiać je od razu do gruntu, tak jak zrobiliśmy z rzodkiewką i groszkiem.

Prezentacja efektów odbyła się na festynie. Rozstawiliśmy kiermasz ziół i przypraw z ususzonych i wyhodowanych przez nas roślin. Pani Ula przygotowała sadzonki ŻYWORÓDKI, której dobroczynny wpływ na nasz organizm można wyczytać z ulotki zamieszczonej poniżej.

Na kiermaszu królowała jednak ekologiczna rzodkiewka, wyhodowana na polu pani Uli. Chyba nikt z festynu nie wyszedł bez tego smacznego warzywa.

Wykonaliśmy również plakaty nt. przypraw oraz wybranych roślin i ich właściwościach leczniczych. Aby lepiej poznać i zapamiętać „co na co i z czym to się je”,przygotowaliśmy również gry „Wokół ziół i przypraw”. Niestety niespodziewana burza uniemożliwiłam nam rozegranie ich. Może na następnym festynie się uda.

Opracowanie: szkolnastrona.pl