Jakie tajemnice kryje gleba?

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekty edukacyjne » Jakie tajemnice kryje gleba?

Jakie tajemnice kryje gleba?

Zakończyliśmy ostatni już z projektów matematyczno- przyrodniczych „Jakie tajemnice kryje gleba?”

Aby zrealizować cele projektu zabawiliśmy się w detektywów. Podzieliliśmy się na  grupy „Tintinów”, „ojców Mateuszów”, „Szatanów z 7 klasy” i „Sherlocków Holmesów”. Pod czujnym okiem nauczycieli wyruszyliśmy na wyprawę, aby pobrać próbki gleby.

Niesamowicie zajmujące okazało się odkrywanie tajemnic gleby w terenie, kiedy to pobierając próbki gleby odkrywaliśmy drobne zwierzęta glebowe. Odkryliśmy ich zaskakująco dużo! Po powrocie do szkoły badaliśmy właściwości gleby różnymi przyrządami.. Sprawdzaliśmy nawet jej kwasowość płynem Helinga - specjalnym odczynnikiem do oznaczania, co było bardzo interesujące i nowe dla większości z nas. Stawialiśmy tezy, która gleba będzie najbardziej kwaśna. Okazała się nią ta, którą pobraliśmy przy ulicy.

Drugim atrakcyjnym działaniem okazało się tworzenie audycji telewizyjnej, wcielanie się w reporterów i dziennikarzy, operatorów kamery, wykonanie postaci zwierząt glebowych oraz przygotowywanie rekwizytów i całej oprawy wywiadów. Na naszą audycję  przyszły młodsze klasy oraz nauczyciele. Przedstawiliśmy im nasze wywiady.

Największym przeżyciem było jednak wystąpienie przed prawdziwą kamerą! Nasza szkoła została bowiem wybrana do filmu promującego uczenie się poprzez ocenianie kształtujące i  zajęcia projektowe. Wkrótce film będzie można obejrzeć na You Tube.