Przyjaciele rzek

Jesteś tu: » Strona startowa » Wielka Mała Szkoła » Przyjaciele rzek

"Przyjaciele rzek- organizujemy szkolną wystawę fotograficzną"  projekt edukacyjny "Wielka Mala Szkoła"

Pierwszego dnia projektu realizowaliśmy matematyczną grę terenową z wykorzystaniem kodów QR . Rozwiązanie zagadek pozwoliło nam  sformułować cel, który osiągniemy w trakcie realizacji zadań. W kolejnej części dnia zapoznaliśmy się z poszczególnymi elementami rzeki, pomogło nam w tym ćwiczenie interaktywne. Podczas gdy starsi uczniowie wyjaśniali słowa „ ujście, źródło, brzeg, dopływ”, młodsi wykonali pracę plastyczną, w której namalowali rzekę.

Podczas drugiego dnia projektu „ Przyjaciele rzek” wykonaliśmy doświadczenie przyrodnicze wykorzystując piasek i wodę.

Celem było zaobserwowanie tworzenia i zmieniania się koryta. Następnie zbieraliśmy informacje na temat fauny i flory środowiska rzecznego oraz sposobów jego ochrony. Wykonaliśmy prace plastyczne, ułożyliśmy trimino tematyczne. Na zakończenie bawiliśmy się w wędkarzy. Za pomocą ekologicznych wędek „ łowiliśmy” spinacze oraz pianki.

Następnie wybraliśmy się na wycieczkę wzdłuż rzeki Włodzicy. Podczas wycieczki  obserwowaliśmy ekosystem rzeczny.Po drodze zwracaliśmy uwagę na dopływ rzeki, wodospad, linię brzegową. Po znalezieniu dogodnego, bezpiecznego zejścia obserwowaliśmy dno rzeczne. Naszą uwagę przykuły wielobarwne motyle. Na koniec ochłodziliśmy się w przyjemnie rześkiej wodzie. Podsumowując wyprawę dokonaliśmy obserwacji próbki wody oraz opisaliśmy zebrane rośliny.

Wybraliśmy się również na spacer wzdłuż rzeki Włodzica do Nowej Rudy. Po drodze porównywaliśmy brzegi na różnych odcinkach, na terenie wiejskim i w mieście.

Zwróciliśmy uwagę na aspekt regulowania rzek, zagospodarowania terenów przy rzece na cele rekreacyjne.

Ostatnie dnia projektu obejrzeliśmy film przyrodniczy o rzece Wiśle, od źródeł aż po ujście. Przypomnieliśmy sobie elementy rzeki. Zwróciliśmy uwagę na pozytywne i negatywne aspekty ingerowania człowieka w system rzeczny. Następnie wykonaliśmy plakaty/ slogany nawołujące do ochrony rzek.  Wykonaliśmy również galerię fotograficzną prezentującą nasze działania. Na koniec podzieliliśmy się wrażeniami, przemyśleniami.

Nauczyciel realizujący projekt : Katarzyna Maj- Bukowska