Piknik Naukowy

Jesteś tu: » Strona startowa » Wielka Mała Szkoła » Piknik Naukowy

Piknik Naukowy odbył 8.06.2019r. rodzice i dzieci przygotowali doświadczenia i eksperymenty, w których najważniejszym składnikiem była woda. Prezentowane na pikniku doświadczenia były kolorowe i wybuchowe. Budziły zainteresowanie najmłodszych uczestników, ale przykuwały także wzrok starszych uczniów i rodziców. Każdy mógł samodzielnie wykonać niektóre eksperymenty lub częściowo w nich uczestniczyć. Prezentowane doświadczenia bawiły, ale także uczyły. Mogliśmy zobaczyć min. kolorowe wodne wulkany, burzę w szklance wody, kolorowy deszcz, tęczę, tańczący olej czy wędrującą wodę. Najbardziej hipnotyzującym eksperymentem okazała się Lampa Lava, gdyż na poruszające się w górę i w dół kolorowe bąbelki można patrzeć bez końca. Zachęcamy wszystkich rodziców do wykonania takiego eksperymentu ze swoimi pociechami. Potrzebne składniki: ¾ szklanki oleju, ¼ szklanki wody, barwnik spożywczy i tabletki musujące np. wapno. Olej przelejcie do słoika, do szklanki z wodą dodajcie barwnik i mieszamy, następnie wlewamy do oleju. Pierwsze wrażenie już wywołuje zainteresowanie dzieci, bo woda wlewana do oleju zaczyna przypominać bąbelki, a gdy dodamy tabletkę, eksperyment przyciąga wzrok wszystkich. Po każdej dodanej tabletce efekt się powtarza. A sprawdźcie co się stanie, gdy od razu dodacie kilka tabletek musujących? Dużym zainteresowaniem cieszyła się także ciecz nienewtonowska. Ciecz nienewtonowska to mieszanka wody (½ szklanki) i mąki ziemniaczanej (1 szklanka). Uzyskana w ten sposób masa jest ciekawa w dotyku, zgniatana w ręce ma konsystencję plasteliny, a pozostawiona sama sobie przelewa się przez palce. Koniecznie musicie tego spróbować, to zabawa nie tylko dla dzieci.